EEEHB1C470P Panasonic
EEEHB1C470P Images
Please contact us for more photos of EEEHB1C470P
Part Number EEEHB1C470P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 70mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHB1C470P
Datasheet download EEEHB1C470P.pdf
Request Quotation for EEEHB1C470P
EEEHB1C470P Specifications
Part Number EEEHB1C470P
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Type Cylindrical
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 70 mA
Voltage(DC) 16 V
Leakage Current 7.52@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 6.3 X 5.8
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm