EMVY250ADA331MHA0G Nippon ChemiCon
EMVY250ADA331MHA0G Images
Please contact us for more photos of EMVY250ADA331MHA0G
Part Number EMVY250ADA331MHA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.3 Ohm 450mA 2000hr 105\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMVY250ADA331MHA0G
Datasheet download EMVY250ADA331MHA0G.pdf
Request Quotation for EMVY250ADA331MHA0G
EMVY250ADA331MHA0G Specifications
Part Number EMVY250ADA331MHA0G
Pin Count 2
Ripple Current 450 mA
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Leakage Current 82.5@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 25 Vdc
Maximum Processing Temperature 245 °C
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 330 uF
Construction Cylindrical
Package Dimensions 8 x 10 mm
Package/Case 8 X 10
Tolerance ±20 %
Equivalent Series Resistance 0.3 Ohm
Lifetime 2000 hr
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm