EEUFR1A681B Panasonic
EEUFR1A681B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1A681B
Part Number EEUFR1A681B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 10V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 950mA 6000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1A681B
Datasheet download EEUFR1A681B.pdf
Request Quotation for EEUFR1A681B
EEUFR1A681B Specifications
Part Number EEUFR1A681B
Ripple Current 950 mA
Capacitance Value 680 uF
Voltage(DC) 10 V
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Package/Case 8 X 11.5
Product Dimensions 11.5 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 68@2Min uA
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm