| Part Number | 16CE220AX |
|---|---|
| Manufacturer | Sanyo |
| Quantity in stock | 263780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 16V \u00b120% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 0.34 Ohm 280mA 1000hr 105\u00b0C Carrier T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 16CE220AX |
| Datasheet download |
| Part Number | 16CE220AX |
|---|---|
| Tolerance | ±20 % |
| Lifetime | 1000 hr |
| Maximum Processing Temperature | 250 °C |
| Voltage(DC) | 16 Vdc |
| Ripple Current | 280 mA |
| Leakage Current | 35.2@2Min uA |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Package/Case | 6.3 X 7.7 |
| Construction | Cylindrical |
| Lead Finish | Tin|Bismuth |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Equivalent Series Resistance | 0.34 Ohm |
| Package Dimensions | 6.3 x 7.7 mm |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-16CE220AX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZM160ELL681MJC5S CAPACITOR CM2 (10X Download PDF datasheet for EKZM160ELL681MJC5S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEPAG401ELL181MM401 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 5mm) Radial 2.5mm 35mA 1000h 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECEA1HKS100i.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 63V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 450mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1JM221.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 10V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 250mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVZ1A471MED.pdf |
|
Surge Components | Cap Alum SMD 100UF 63V - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZH350ETD101MF111 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 16V 20% (5 X 5.9mm) Cylindrical 1060mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 16SVP22M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 143mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1EA101XAP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 680uF 35V \u00b120% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.038 Ohm 1660mA 7000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for ELXZ350ETE681MK20S.pdf |