6SVPC820M Panasonic
6SVPC820M Images
Please contact us for more photos of 6SVPC820M
Part Number 6SVPC820M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 820uF 6.3V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4700mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 6SVPC820M
Datasheet download 6SVPC820M.pdf
Request Quotation for 6SVPC820M
6SVPC820M Specifications
Part Number 6SVPC820M
Leakage Current
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Equivalent Series Resistance 0.012 Ohm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.9
Ripple Current 4700 mA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250|260
Lifetime 2000 hr
Capacitance Value 820 uF
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.9 mm