EEETG1H330UP Panasonic
EEETG1H330UP Images
Please contact us for more photos of EEETG1H330UP
Part Number EEETG1H330UP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 50V 20% (8 X 6.2mm) SMD 1.6 Ohm 80mA 1000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETG1H330UP
Datasheet download EEETG1H330UP.pdf
Request Quotation for EEETG1H330UP
EEETG1H330UP Specifications
Part Number EEETG1H330UP
Ripple Current 80 mA
Product Dimensions 6.2 mm
Leakage Current 16.5@2Min uA
Construction Cylindrical
Package/Case 8 X 6.2
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin/Bismuth
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Equivalent Series Resistance 1.6 Ohm
Capacitance Value 33 uF
Max Processing Temp 235
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm