EEEFK1V470P Panasonic
EEEFK1V470P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1V470P
Part Number EEEFK1V470P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 35V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1V470P
Datasheet download EEEFK1V470P.pdf
Request Quotation for EEEFK1V470P
EEEFK1V470P Specifications
Part Number EEEFK1V470P
Rad Hard No
Voltage(DC) 35 V
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Max Processing Temp 250
Ripple Current 240 mA
Package/Case 6.3 X 5.8
Leakage Current 16.45@2Min uA
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Type Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm