EEUFC1J391 Panasonic
EEUFC1J391 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J391
Part Number EEUFC1J391
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 63V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1720mA 5000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J391
Datasheet download EEUFC1J391.pdf
Request Quotation for EEUFC1J391
EEUFC1J391 Specifications
Part Number EEUFC1J391
Ripple Current 1720 mA
Leakage Current 245.7@2Min uA
Package/Case 12.5 X 25
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Capacitance Value 390 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 63 V
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm