EEFGX0D561L Panasonic
EEFGX0D561L Images
Please contact us for more photos of EEFGX0D561L
Part Number EEFGX0D561L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 2V 20% 2917 Flat 0.003 Ohm 10200mA 2000hr 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFGX0D561L
Datasheet download EEFGX0D561L.pdf
Request Quotation for EEFGX0D561L
EEFGX0D561L Specifications
Part Number EEFGX0D561L
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 2 V
Capacitance Value 560 uF
Pin Count 3
Lead Finish Tin
Equivalent Series Resistance 0.003 Ohm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 2917
Supplier Package 2917
Ripple Current 10200 mA
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 112@2Min uA
Max Processing Temp 260
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm