ECA1HM221 Panasonic
ECA1HM221 Images
Please contact us for more photos of ECA1HM221
Part Number ECA1HM221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 50V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 400mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HM221
Datasheet download ECA1HM221.pdf
Request Quotation for ECA1HM221
ECA1HM221 Specifications
Part Number ECA1HM221
Capacitance Value 220 uF
Ripple Current 400 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Leakage Current 110@2Min uA
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm