| Part Number | ESMM451VSN331MR40S |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 822350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 330uF 450V \u00b120% (30 X 40mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 2120mA 3000hr 85\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ESMM451VSN331MR40S |
| Datasheet download |
| Part Number | ESMM451VSN331MR40S |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Leakage Current | 1156.07@5Min uA |
| Pin Count | 2 |
| Mounting | Through Hole |
| Package Dimensions | 30 x 40 mm |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 30 X 40 |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Voltage(DC) | 450 Vdc |
| Termination Style | Snap-In |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Capacitance Value | 330 uF |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Lifetime | 3000 hr |
| Ripple Current | 2120 mA |
| Tolerance | ±20 % |
| Product Diameter | 30 mm |
| Product Height | 40 mm |
| Replacement Part Number | PART-ESMM451VSN331MR40S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 4V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 200mA 1000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE0GA471XP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE250ETD471MJ161 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.08 Ohm 850mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFP1E221AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 50V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1835mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1H681.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UWD1C221MCL1GS.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 10V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1A331P.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 10.5mm) SMD 1.06 Ohm 270mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for NACE221M35V8X10.5TR13F.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (10 X 10mm) SMD 490mA 1000 hr 105\u00b0C Blister T R Download PDF datasheet for MAL215099101E3.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 10V \u00b120% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 0.3 Ohm 250mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKZE100ETD101ME11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 2200uF 35V \u00b120% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-350EC3222MM25S.pdf |