RZW470M1EBK-0511S Surge Components
RZW470M1EBK-0511S Images
Please contact us for more photos of RZW470M1EBK-0511S
Part Number RZW470M1EBK-0511S
Manufacturer Surge Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 210mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RZW470M1EBK-0511S
Datasheet download RZW470M1EBK-0511S.pdf
Request Quotation for RZW470M1EBK-0511S
RZW470M1EBK-0511S Specifications
Part Number RZW470M1EBK-0511S
Lifetime 4000 hr
Package/Case 5 X 11
Capacitance Value 47 uF
Mounting Through Hole
Package Dimensions 5 x 11 mm
Ripple Current 210 mA
Leakage Current 11.75@2Min uA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -55 to 105 °C
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2 mm
Voltage(DC) 25 V
Supplier Package Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm