ECA1VHG102B Panasonic
ECA1VHG102B Images
Please contact us for more photos of ECA1VHG102B
Part Number ECA1VHG102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 810mA 2000h 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1VHG102B
Datasheet download ECA1VHG102B.pdf
Request Quotation for ECA1VHG102B
ECA1VHG102B Specifications
Part Number ECA1VHG102B
Capacitance Value 1000 uF
Lead Finish Tin
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 810 mA
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 350@2Min uA
Termination Style Radial
Package/Case 12.5 X 20
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm