UUD1E330MCL1GS Nichicon
UUD1E330MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UUD1E330MCL1GS
Part Number UUD1E330MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 25V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 230mA 2000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUD1E330MCL1GS
Datasheet download UUD1E330MCL1GS.pdf
Request Quotation for UUD1E330MCL1GS
UUD1E330MCL1GS Specifications
Part Number UUD1E330MCL1GS
Rad Hard No
Capacitance Value 33 uF
Leakage Current 8.25@2Min uA
Lead Finish Tin/Bismuth
Tolerance 20 %
Ripple Current 230 mA
Max Processing Temp 250
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 5.8 mm
Package/Case 6.3 X 5.8
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm