UPW1H821MHD Nichicon
UPW1H821MHD Images
Please contact us for more photos of UPW1H821MHD
Part Number UPW1H821MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 820uF 50V 20% (12.5 X 35.5mm) Radial 5mm 2290mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1H821MHD
Datasheet download UPW1H821MHD.pdf
Request Quotation for UPW1H821MHD
UPW1H821MHD Specifications
Part Number UPW1H821MHD
Ripple Current 2290 mA
Termination Style Radial
Voltage(DC) 50 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 35.5 mm
Tolerance 20 %
Mounting Through Hole
Package/Case 12.5 X 35.5
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 820 uF
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 35.5 mm