EEUFC1H271 Panasonic
EEUFC1H271 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H271
Part Number EEUFC1H271
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 50V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 1200mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H271
Datasheet download EEUFC1H271.pdf
Request Quotation for EEUFC1H271
EEUFC1H271 Specifications
Part Number EEUFC1H271
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 50 V
Ripple Current 1200 mA
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Capacitance Value 270 uF
Leakage Current 135@2Min uA
Package/Case 10 X 25
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 25 mm