EEUFC1A221S Panasonic
EEUFC1A221S Images
Please contact us for more photos of EEUFC1A221S
Part Number EEUFC1A221S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 290mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1A221S
Datasheet download EEUFC1A221S.pdf
Request Quotation for EEUFC1A221S
EEUFC1A221S Specifications
Part Number EEUFC1A221S
Capacitance Value 220 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 10 V
Mounting Through Hole
Package/Case 6.3 X 11.2
Ripple Current 290 mA
Lead Finish Tin
Product Dimensions 11.2 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 22@2Min uA
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm