| Part Number | ESMQ401VSN821MA45S |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 465820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 820uF 400V \u00b120% (35 X 45mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 3250mA 2000hr 85\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ESMQ401VSN821MA45S |
| Datasheet download |
| Part Number | ESMQ401VSN821MA45S |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Termination Style | Snap-In |
| Lead Finish | Tin |
| Voltage(DC) | 400 Vdc |
| Capacitance Value | 820 uF |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | ±20 % |
| Package/Case | 35 X 45 |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Leakage Current | 1718.14@5Min uA |
| Package Dimensions | 35 x 45 mm |
| Lifetime | 2000 hr |
| Ripple Current | 3250 mA |
| Product Diameter | 35 mm |
| Product Height | 45 mm |
| Replacement Part Number | PART-ESMQ401VSN821MA45S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-350ETE102MK201 CAPACITOR (HF) - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 8mm) Radial Cylindrical 2.5mm 0.008 Ohm 5000mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for RS80J331MDNASQJT.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 4.7uF 50V \u00b120% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 88mA 5000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-500ELL4R7ME11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1000uF 35V \u00b120% (16 X 15mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 720mA 1000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKRG350ETD102ML15S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 82uF 160V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1480mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEE2C820.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE101ELL470MJC5S CM2 734535 Download PDF datasheet for EKZE101ELL470MJC5S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1E331.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 200V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1730mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEE2D101.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 100V 20% (10 X 10.2mm) SMD 60mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA2A220P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZN350ETD122MK251 CAPACITOR (HF) CM2 - |