EEUHD1V222 Panasonic
EEUHD1V222 Images
Please contact us for more photos of EEUHD1V222
Part Number EEUHD1V222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1260mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUHD1V222
Datasheet download EEUHD1V222.pdf
Request Quotation for EEUHD1V222
EEUHD1V222 Specifications
Part Number EEUHD1V222
Package/Case 12.5 X 25
Capacitance Value 2200 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 770@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Ripple Current 1260 mA
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm