UWT1H470MCL1GS Nichicon
UWT1H470MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UWT1H470MCL1GS
Part Number UWT1H470MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 50V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 63mA 1000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UWT1H470MCL1GS
Datasheet download UWT1H470MCL1GS.pdf
Request Quotation for UWT1H470MCL1GS
UWT1H470MCL1GS Specifications
Part Number UWT1H470MCL1GS
Operating Temperature -55 to 105 °C
Max Processing Temp 250
Product Dimensions 7.7 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Package/Case 6.3 X 7.7
Voltage(DC) 50 V
Lifetime 1000 hr
Tolerance 20 %
Ripple Current 63 mA
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm