EEAFC1E220H Panasonic
EEAFC1E220H Images
Please contact us for more photos of EEAFC1E220H
Part Number EEAFC1E220H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 25V 20% (5 X 7mm) Radial 2.5mm 120mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEAFC1E220H
Datasheet download EEAFC1E220H.pdf
Request Quotation for EEAFC1E220H
EEAFC1E220H Specifications
Part Number EEAFC1E220H
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Capacitance Value 22 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Dimensions 7 mm
Rad Hard No
Ripple Current 120 mA
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Package/Case 5 X 7
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 5 mm
Product Height 7 mm