EEHZC1V151P Panasonic
EEHZC1V151P Images
Please contact us for more photos of EEHZC1V151P
Part Number EEHZC1V151P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 35V 20% (8 X 10.2mm) Aluminum Cylindrical Can 0.027 Ohm 1600mA 4000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZC1V151P
Datasheet download EEHZC1V151P.pdf
Request Quotation for EEHZC1V151P
EEHZC1V151P Specifications
Part Number EEHZC1V151P
Ripple Current 1600 mA
Voltage(DC) 35 V
Tolerance 20 %
Lifetime 4000 hr
Capacitance Value 150 uF
Product Dimensions 10.2 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Construction Aluminum Cylindrical Can
Equivalent Series Resistance 0.027 Ohm
Leakage Current 52.5@2Min uA
Package/Case 8 X 10.2
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm