EEETK1H102AM Panasonic
EEETK1H102AM Images
Please contact us for more photos of EEETK1H102AM
Part Number EEETK1H102AM
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (18 X 16.5mm) SMD 0.14 Ohm 950mA 2000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETK1H102AM
Datasheet download EEETK1H102AM.pdf
Request Quotation for EEETK1H102AM
EEETK1H102AM Specifications
Part Number EEETK1H102AM
Product Dimensions 16.5 mm
Voltage(DC) 50 V
Max Processing Temp 245
Equivalent Series Resistance 0.14 Ohm
Operating Temperature -40 to 125 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Leakage Current 500@2Min uA
Ripple Current 950 mA
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
Package/Case 18 X 16.5
Capacitance Value 1000 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 18 mm
Product Height 16.5 mm