UUR1E101MCL6GS Nichicon
UUR1E101MCL6GS Images
Please contact us for more photos of UUR1E101MCL6GS
Part Number UUR1E101MCL6GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 143mA 2000h 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUR1E101MCL6GS
Datasheet download UUR1E101MCL6GS.pdf
Request Quotation for UUR1E101MCL6GS
UUR1E101MCL6GS Specifications
Part Number UUR1E101MCL6GS
Package/Case 6.3 X 7.7
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Dimensions 7.7 mm
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 100 uF
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Ripple Current 143 mA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm