EEEHB1C101P Panasonic
EEEHB1C101P Images
Please contact us for more photos of EEEHB1C101P
Part Number EEEHB1C101P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (8 X 10.2mm) SMD 120mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHB1C101P
Datasheet download EEEHB1C101P.pdf
Request Quotation for EEEHB1C101P
EEEHB1C101P Specifications
Part Number EEEHB1C101P
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Leakage Current 16@2Min uA
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 10.2 mm
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Ripple Current 120 mA
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm