EEUFR1E122L Panasonic
EEUFR1E122L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E122L
Part Number EEUFR1E122L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1200uF 25V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 2470mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E122L
Datasheet download EEUFR1E122L.pdf
Request Quotation for EEUFR1E122L
EEUFR1E122L Specifications
Part Number EEUFR1E122L
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Leakage Current 300@2Min uA
Capacitance Value 1200 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 25
Ripple Current 2470 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Product Diameter 10 mm
Product Height 25 mm