EEEFT1H220AR Panasonic
EEEFT1H220AR Images
Please contact us for more photos of EEEFT1H220AR
Part Number EEEFT1H220AR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 50V 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.88 Ohm 165mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFT1H220AR
Datasheet download EEEFT1H220AR.pdf
Request Quotation for EEEFT1H220AR
EEEFT1H220AR Specifications
Part Number EEEFT1H220AR
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Package/Case 5 X 5.8
Construction Cylindrical
Equivalent Series Resistance 0.88 Ohm
Capacitance Value 22 uF
Lifetime 2000 hr
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 50 V
Ripple Current 165 mA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Leakage Current 11@2Min uA
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm