ECA0JM102BJ Panasonic
ECA0JM102BJ Images
Please contact us for more photos of ECA0JM102BJ
Part Number ECA0JM102BJ
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (8 X 11.5mm) Radial 580mA 2000 hr 85\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA0JM102BJ
Datasheet download ECA0JM102BJ.pdf
Request Quotation for ECA0JM102BJ
ECA0JM102BJ Specifications
Part Number ECA0JM102BJ
Ripple Current 580 mA
Leakage Current 63@2Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 6.3 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Dimensions 11.5 mm
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm