EMLA250ADA221MHA0G Nippon ChemiCon
EMLA250ADA221MHA0G Images
Please contact us for more photos of EMLA250ADA221MHA0G
Part Number EMLA250ADA221MHA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 25V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.16 Ohm 600mA 3000hr 105\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMLA250ADA221MHA0G
Datasheet download EMLA250ADA221MHA0G.pdf
Request Quotation for EMLA250ADA221MHA0G
EMLA250ADA221MHA0G Specifications
Part Number EMLA250ADA221MHA0G
Pin Count 2
Capacitance Value 220 uF
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Ripple Current 600 mA
Voltage(DC) 25 Vdc
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 245 °C
Construction Cylindrical
Package Dimensions 8 x 10 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lifetime 3000 hr
Leakage Current 55@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.16 Ohm
Package/Case 8 X 10
Tolerance ±20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm