EEUFR1H821L Panasonic
EEUFR1H821L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1H821L
Part Number EEUFR1H821L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 820uF 50V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 3270mA 10000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1H821L
Datasheet download EEUFR1H821L.pdf
Request Quotation for EEUFR1H821L
EEUFR1H821L Specifications
Part Number EEUFR1H821L
Leakage Current 410@2Min uA
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Package/Case 12.5 X 35
Capacitance Value 820 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 3270 mA
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Product Dimensions 35 mm
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 35 mm