TVX1H470MAD Nichicon
TVX1H470MAD Images
Please contact us for more photos of TVX1H470MAD
Part Number TVX1H470MAD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 50V 20% (8 X 16mm) Axial 160mA 2000 hr 85\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level TVX1H470MAD
Datasheet download TVX1H470MAD.pdf
Request Quotation for TVX1H470MAD
TVX1H470MAD Specifications
Part Number TVX1H470MAD
Termination Style Axial
Package/Case 8 X 16
Voltage(DC) 50 V
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Ripple Current 160 mA
Capacitance Value 47 uF
Product Dimensions 16 mm
Mounting Through Hole
Product Diameter 8 mm
Product Length 16 mm