UPM1V331MPD Nichicon
UPM1V331MPD Images
Please contact us for more photos of UPM1V331MPD
Part Number UPM1V331MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 810mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPM1V331MPD
Datasheet download UPM1V331MPD.pdf
Request Quotation for UPM1V331MPD
UPM1V331MPD Specifications
Part Number UPM1V331MPD
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 330 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 20
Mounting Through Hole
Ripple Current 810 mA
Voltage(DC) 35 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm