EEETG1V330P Panasonic
EEETG1V330P Images
Please contact us for more photos of EEETG1V330P
Part Number EEETG1V330P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 35V 20% (8 X 6.2mm) SMD 1 Ohm 100mA 1000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETG1V330P
Datasheet download EEETG1V330P.pdf
Request Quotation for EEETG1V330P
EEETG1V330P Specifications
Part Number EEETG1V330P
Capacitance Value 33 uF
Equivalent Series Resistance 1 Ohm
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 100 mA
Leakage Current 11.55@2Min uA
Product Dimensions 6.2 mm
Package/Case 8 X 6.2
Rad Hard No
Max Processing Temp 235
Operating Temperature -40 to 125 °C
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm