EEUEE2W560 Panasonic
EEUEE2W560 Images
Please contact us for more photos of EEUEE2W560
Part Number EEUEE2W560
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 450V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1380mA 10000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2W560
Datasheet download EEUEE2W560.pdf
Request Quotation for EEUEE2W560
EEUEE2W560 Specifications
Part Number EEUEE2W560
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 31.5 mm
Voltage(DC) 450 V
Ripple Current 1380 mA
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Package/Case 18 X 31.5
Leakage Current 1522@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Capacitance Value 56 uF
Mounting Through Hole
Operating Temperature -25 to 105 °C
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm