EEUFC1E221B Panasonic
EEUFC1E221B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1E221B
Part Number EEUFC1E221B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 555mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1E221B
Datasheet download EEUFC1E221B.pdf
Request Quotation for EEUFC1E221B
EEUFC1E221B Specifications
Part Number EEUFC1E221B
Leakage Current 55@2Min uA
Capacitance Value 220 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 555 mA
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 11.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm