ECEA1CKS100B Panasonic
ECEA1CKS100B Images
Please contact us for more photos of ECEA1CKS100B
Part Number ECEA1CKS100B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5mm) Radial 5mm 28mA 1000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECEA1CKS100B
Datasheet download ECEA1CKS100B.pdf
Request Quotation for ECEA1CKS100B
ECEA1CKS100B Specifications
Part Number ECEA1CKS100B
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin
Capacitance Value 10 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Product Dimensions 5 mm
Lead Pitch For Radial 5 mm
Termination Style Radial
Leakage Current 3@2Min uA
Package/Case 4 X 5
Rad Hard No
Lifetime 1000 hr
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Ripple Current 28 mA
Product Diameter 4 mm
Product Height 5 mm