EEUFM1H560H Panasonic
EEUFM1H560H Images
Please contact us for more photos of EEUFM1H560H
Part Number EEUFM1H560H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 50V 20% (6 X 11.2mm) Radial 2.5mm 405mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1H560H
Datasheet download EEUFM1H560H.pdf
Request Quotation for EEUFM1H560H
EEUFM1H560H Specifications
Part Number EEUFM1H560H
Operating Temperature -40 to 105 °C
Leakage Current 28@2Min uA
Mounting Through Hole
Capacitance Value 56 uF
Package/Case 6 X 11.2
Voltage(DC) 50 V
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Dimensions 11.2 mm
Rad Hard No
Ripple Current 405 mA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 6 mm
Product Height 11.2 mm