EEF-SX0D331E4 Panasonic
EEF-SX0D331E4 Images
Please contact us for more photos of EEF-SX0D331E4
Part Number EEF-SX0D331E4
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 2V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) J Lead Flat 0.0045 Ohm 8500mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEF-SX0D331E4
Datasheet download EEF-SX0D331E4.pdf
Request Quotation for EEF-SX0D331E4
EEF-SX0D331E4 Specifications
Part Number EEF-SX0D331E4
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9
Supplier Package 2917
Leakage Current 66@2Min uA
Termination Style J-Lead
Rad Hard No
Package/Case 2917
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Construction Flat
Voltage(DC) 2 V
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Capacitance Value 330 uF
Equivalent Series Resistance 0.0045 Ohm
Ripple Current 8500 mA
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm