EEUFC0J122L Panasonic
EEUFC0J122L Images
Please contact us for more photos of EEUFC0J122L
Part Number EEUFC0J122L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1200uF 6.3V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 995mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC0J122L
Datasheet download EEUFC0J122L.pdf
Request Quotation for EEUFC0J122L
EEUFC0J122L Specifications
Part Number EEUFC0J122L
Package/Case 8 X 20
Capacitance Value 1200 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Ripple Current 995 mA
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Leakage Current 75.6@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm