20SVP47M Panasonic
20SVP47M Images
Please contact us for more photos of 20SVP47M
Part Number 20SVP47M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 20V 20% (8 X 6.9mm) Cylindrical 1890mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20SVP47M
Datasheet download 20SVP47M.pdf
Request Quotation for 20SVP47M
20SVP47M Specifications
Part Number 20SVP47M
Leakage Current
Pin Count 2
Rad Hard No
Ripple Current 1890 mA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 6.9
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 20 V
Max Processing Temp 250|260
Lifetime 2000 hr
Capacitance Value 47 uF
Equivalent Series Resistance 0.045 Ohm
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.9 mm