EMVY160ADA221MF80G Nippon ChemiCon
EMVY160ADA221MF80G Images
Please contact us for more photos of EMVY160ADA221MF80G
Part Number EMVY160ADA221MF80G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V \u00b120% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 0.34 Ohm 280mA 1000hr 105\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMVY160ADA221MF80G
Datasheet download EMVY160ADA221MF80G.pdf
Request Quotation for EMVY160ADA221MF80G
EMVY160ADA221MF80G Specifications
Part Number EMVY160ADA221MF80G
Lead Finish Tin|Bismuth
Pin Count 2
Equivalent Series Resistance 0.34 Ohm
Package Dimensions 6.3 x 7.7 mm
Rad Hard No
Capacitance Value 220 uF
Package/Case 6.3 X 7.7
Voltage(DC) 16 Vdc
Operating Temperature -55 to 105 °C
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Maximum Processing Temperature 260 °C
Ripple Current 280 mA
Leakage Current 35.2@2Min uA
Tolerance ±20 %
Lifetime 1000 hr
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm