EEVFK1K101Q Panasonic
EEVFK1K101Q Images
Please contact us for more photos of EEVFK1K101Q
Part Number EEVFK1K101Q
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 80V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 500mA 5000h 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1K101Q
Datasheet download EEVFK1K101Q.pdf
Request Quotation for EEVFK1K101Q
EEVFK1K101Q Specifications
Part Number EEVFK1K101Q
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Ripple Current 500 mA
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 13.5 mm
Leakage Current 80@2Min uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 230
Package/Case 12.5 X 13.5
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 80 V
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm