| Part Number | ALS31A103NF200 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 366610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 10000uF 200V 20% (77 X 105mm) Stud Mount Screw Terminal 0.028 Ohm 14900mA 20000h 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ALS31A103NF200 |
| Datasheet download |
| Part Number | ALS31A103NF200 |
|---|---|
| Product Dimensions | 105 mm |
| Equivalent Series Resistance | 0.028 Ohm |
| Leakage Current | |
| Capacitance Value | .01 uF |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Lifetime | |
| Package/Case | 77 X 105 |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Current Rating | |
| Maximum Attenuation | |
| Mounting | Stud Mount |
| Ripple Current | 14900 mA |
| Voltage(DC) | 200 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Product Diameter | 77 mm |
| Product Height | 105 mm |
| Replacement Part Number | PART-ALS31A103NF200 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 180uF 16V 20% (6.3 X 9.9mm) Cylindrical 4460mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 16SVPE180M.pdf |
|
KEMET | Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (6.3 X 5.4mm) Cylindrical 74mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EDK227M6R3A9GAA.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 100V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 54mA 1000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA2AHG100B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 56uF 35V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 290mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1V560H.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 130mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1E101AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10000uF 10V 20% (16 X 31.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1890mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1AHG103.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 560uF 35V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 1440mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1V561B.pdf |
|
Sanyo | Cap Aluminum 10uF 25V 20% (4 X 6mm) Cylindrical 80mA 1000 hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for 25CE10AX.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-250ELL101MF111 CAPACITOR (HF) - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (8 X 16mm) Axial 260mA 2000 hr 85\u00b0C Download PDF datasheet for TVX1C221MAD.pdf |