EEUFC1E331B Panasonic
EEUFC1E331B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1E331B
Part Number EEUFC1E331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1E331B
Datasheet download EEUFC1E331B.pdf
Request Quotation for EEUFC1E331B
EEUFC1E331B Specifications
Part Number EEUFC1E331B
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 755 mA
Leakage Current 82.5@2Min uA
Mounting Through Hole
Capacitance Value 330 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm