35ZLJ47M5X11 RUBYCON
35ZLJ47M5X11 Images
Please contact us for more photos of 35ZLJ47M5X11
Part Number 35ZLJ47M5X11
Manufacturer RUBYCON
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 35V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 450mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35ZLJ47M5X11
Datasheet download 35ZLJ47M5X11.pdf
Request Quotation for 35ZLJ47M5X11
35ZLJ47M5X11 Specifications
Part Number 35ZLJ47M5X11
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Capacitance Value 47 uF
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 450 mA
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2 mm
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm