APSA100ELL151MFA5G Nippon ChemiCon
APSA100ELL151MFA5G Images
Please contact us for more photos of APSA100ELL151MFA5G
Part Number APSA100ELL151MFA5G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 10V \u00b120% (6.3 X 10.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.025 Ohm 2820mA 15000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level APSA100ELL151MFA5G
Datasheet download APSA100ELL151MFA5G.pdf
Request Quotation for APSA100ELL151MFA5G
APSA100ELL151MFA5G Specifications
Part Number APSA100ELL151MFA5G
Mounting Through Hole
Leakage Current 300@2Min uA
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Lead Finish Tin|Bismuth
Termination Style Radial
Pin Count 2
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 6.3 x 10.5 mm
Capacitance Value 150 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 10 Vdc
Equivalent Series Resistance 0.025 Ohm
Ripple Current 2820 mA
Tolerance ±20 %
Package/Case 6.3 X 10.5
Lifetime 15000 hr
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 10.5 mm