EEEHB1E330P Panasonic
EEEHB1E330P Images
Please contact us for more photos of EEEHB1E330P
Part Number EEEHB1E330P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 25V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 65mA 2000h 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHB1E330P
Datasheet download EEEHB1E330P.pdf
Request Quotation for EEEHB1E330P
EEEHB1E330P Specifications
Part Number EEEHB1E330P
Product Dimensions 5.8 mm
Capacitance Value 33 uF
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 65 mA
Construction Cylindrical
Leakage Current 8.25@2Min uA
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 6.3 X 5.8
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm