EEEFK1V221AP Panasonic
EEEFK1V221AP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1V221AP
Part Number EEEFK1V221AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1V221AP
Datasheet download EEEFK1V221AP.pdf
Request Quotation for EEEFK1V221AP
EEEFK1V221AP Specifications
Part Number EEEFK1V221AP
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 600 mA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 77@2Min uA
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 35 V
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm