EMVY500ADA331MKE0S Nippon ChemiCon
EMVY500ADA331MKE0S Images
Please contact us for more photos of EMVY500ADA331MKE0S
Part Number EMVY500ADA331MKE0S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 50V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD Cylindrical 650mA 5000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMVY500ADA331MKE0S
Datasheet download EMVY500ADA331MKE0S.pdf
Request Quotation for EMVY500ADA331MKE0S
EMVY500ADA331MKE0S Specifications
Part Number EMVY500ADA331MKE0S
Ripple Current 650 mA
Lifetime 5000 hr
Pin Count 2
Leakage Current 165@2Min uA
Construction Cylindrical
Package/Case 12.5 X 13.5
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Maximum Processing Temperature 240 °C
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Capacitance Value 330 uF
Package Dimensions 12.5 x 13.5 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm