NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F NIC Components
NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F Images
Please contact us for more photos of NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F
Part Number NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (6.3 X 6.3mm) SMD 1.96 Ohm 95mA 2000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F
Datasheet download NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F.pdf
Request Quotation for NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F
NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F Specifications
Max Processing Temp 250
Voltage(DC) 6.3 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Lifetime 2000
Capacitance Value 220 uF
Package/Case 6.3 X 6.3(Max)
Leakage Current 13.86@2Min uA
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Construction Cylindrical
Product Dimensions 6.3 mm
Ripple Current 95 mA
Equivalent Series Resistance 1.96 Ohm
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Product Diameter 6.3 mm